Red Dot Award dla Qbook
Qbook Qbookowy 24.08.2017

JAK WYBRAĆ NOTATNIK

Pisaliśmy już o zaletach ręcznego pisania tutaj. Teraz należałoby wykonać kolejny krok i wybrać odpowiedni notatnik. Czyli jaki? Od czego zacząć?

Zastanów się dlaczego piszesz. 

Robisz notatki na uczelni albo na szkoleniu? Dużo rozmawiasz przez telefon a gryzmolenie na kartce pomaga Ci się skoncentrować? Uczysz się języka i zapisujesz ręcznie nowe słówka, podkreślasz kolorem i domalowujesz obrazki, żeby łatwiej zapamiętać? A może prowadzisz dziennik, w którym piszesz, rysujesz i gryzmolisz?

Zastanów się czy Twoje notatki to porządek i struktura czy raczej swobodna mieszanina różnych technik notowania? Czy lubisz mieć duuuużo miejsca do pisania czy raczej wolisz zamkniętą przestrzeń, która będzie dyscyplinować Twoje zapiski?

Zadanie sobie takich pytań ułatwi Ci wybór formatu i rodzaju wnętrza. Duży notatnik A4 z gładkimi kartkami będzie polem do popisu, które pomieści tekst i odręczne rysunki. Mniejszy notatnik A5 w kratkę będzie można wszędzie ze sobą zabrać i zapisywać cenne myśli albo cytaty.

Czym piszesz?

Zwróć uwagę na papier. Jeśli piszesz piórem albo cienkopisem papier musi być dobrej jakości, żeby zapiski czy rysunki nie prześwitywały na drugą stronę. Przy szkicowaniu ważny jest też odcień bieli: czy papier jest śnieżnobiały, zgaszony albo nawet lekko szary.

Dokąd zabierasz swój notatnik?

Czy Twój notes wygodnie leży na biurku i używasz go tylko w pracy? Jeśli tak, zaopatrz się w obszerny notes, w którym zapiszesz  wszystkie zadania, pomysły i wnioski. A jeśli dodatkowo wybierzesz notatnik , który swoim wyglądem zwraca uwagę to jest szansa, że na spotkaniu biurowym wyróżnisz się nie tylko inteligencją, ale też stylem!

A może zawsze masz przy sobie – w torbie – niewielki notatnik, żeby zapisać cenną myśl albo sprawę do załatwienia?  Jeśli tak wybierz format A5, który Cię nie obciąży a będzie wystarczająco duży, żeby pomieścił wszystkie zapiski. Ważne, by okładka była wytrzymała na zgniecenia, zabrudzenia i częste użycie.

A kiedy już wybierzesz…

Skoro już masz  wymarzony, piękny a w dodatku praktyczny notatnik – używaj go! Notuj, szkicuj, gryzmol. Bo to pomaga się skoncentrować, zapamiętać i pobudza kreatywność. Po prostu ciesz się  z posiadaniem notesu.