Red Dot Award dla Qbook
operator 23.01.2018

JAK NOTOWAĆ, ŻEBY ZAPAMIĘTAĆ? CZ. II

Metoda Mapy Myśli

Spotkaliście się kiedyś z mapami myśli? To sposób notowania, w którym hasło przewodnie zapisywane jest na środku strony, a odchodzące od niego tzw. gałęzie to miejsce na zapisanie najważniejszych tematów. Zwykle taką metodę kojarzymy z nauką w szkole, a tymczasem Mapa Myśli  to uniwersalne narzędzie nie tylko do sporządzania notatek, ale również do planowania, tworzenia projekt ów czy schematów.

Jak wykonać Mapę Myśli

Hasło przewodnie / tytuł wpisujemy na środku strony – najlepiej w formacie A4 (lub większym) i zamykamy je w jakimś wybranym kształcie. Piszemy wielkimi literami i wyraźnym kolorem; możemy dodać rysunek, symbol lub jakiś charakterystyczny znak.

Zaczynając od środa tworzymy gałęzie, które stanowią główne tematy. Najlepiej jeśli każda gałąź ma inny kolor. Kolejne notatki sporządzamy w hierarchiczny sposób, czyli do gałęzi dokładamy gałązki i jednocześnie zmniejszamy wielkość liter. Warto używać obrazków,  symboli i słów-kluczy. Chodzi o to by stymulować nasz mózg i w efekcie więcej zapamiętywać.

Kiedy tworzymy mapę myśli budujemy połączenia między ważnymi faktami, definicjami czy pojęciami. A dodatkowo pobudzamy wyobraźnię i uczymy się jak kreatywnie rozwiązywać problemy. Same zalety prawda?

Jak każda nowa umiejętność, również tworzenie Mapy Myśli wymaga treningu. Ćwicz zapisywanie haseł i słów-kluczy, rozwijaj swoje umiejętności rysowania i nie zniechęcaj się. Jeśli nie wychodzi ci rysowanie spróbuj wizualizowania – to też będzie stymulować nasz mózg do zapamiętywania.

Spróbuj – wykorzystując tą metodę – zaplanować swoje wakacje, publiczne wystąpienie albo zapisać o czym była książka, którą ostatnio przeczytałeś.

Inne przykłady wykorzystania Mapy Myśli:

– podczas wykładu, szkolenia

– do planowanie prezentacji, wystąpienia,

– w trakcie czytania książek,

– podczas szukania rozwiązań problemu, analizowania,

– jeśli porządkujemy i utrwalamy wiedzę.

Zalety:

– przydatna dla wszystkich wzrokowców, którzy muszą opanować określony zakres wiedzy,

– pomaga zapamiętywać i utrwalać powiązania między tematami,

– takie notatki można bardzo szybko przeglądać.

Wady:

– jest to bardzo indywidualna metoda i raczej nikt poza autorem nie może skorzystać z takich notatek

– jest czasochłonna

– potrzeba sporej powierzchni

Zachęcamy do wykorzystania z tej metody. Mapy Myśli to świetne narzędzie do nauki i planowania, a dodatkowo pobudza kreatywność i pokazuje szerszą perspektywę.